PLANETÁRNÍ PEČETĚ RUDOLFA STEINERA

Velmi mnoho pro mne znamená studium Antroposofie Dr. Rudolfa Steinera. Rozšiřuji tím své vnímání barev, pohybu, formotvorných přírodních sil, planetárních vlivů na člověka. Na této stránce si můžete zkusit vnímat vliv planet na člověka prostřednictvím obrazů s planetárními pečetěmi.

Dr. Steiner vytvořil  pro stavbu Prvního Goetheána nové formy. Zpracoval působení sedmi planet – Slunce, Merkuru, Venuše, Marsu, Jupiteru, Saturnu a Měsíce – na planetu Zemi do plastických forem, které použil na sloupech co držely klenbu. Ke každé planetě patří určité tvary (forma působení planety směrem k Zemi) a určitý kov a dřevo. Tyto obrazy jsou malovány speciální technikou, která zajišťuje vnitřní světelnost obrazu. Tím můžete pozorovat, jak se nálada planety mění během dne úhlem dopadu světla na malovanou plochu. Je to snadno pozorovatelné například na Měsíci. Nálada úplňku nebo novu.

Zde je galerie již hotových pečetí, které maluji suchým pastelem na speciálně připravený podklad a vykládám kovem příslušícím k planetě. 

Pečetě jsou malovány speciální technikou s vaječným bílkem, suchým pastelem a kovy. Jen podklad pro malbu je dosti složitý proces a nevyjde každý pokus. Kovy k planetám jsou ryzí, nejsou to směsi. Některé mi vyrábějí ručně přátelé.
Namalovat pečeť je časově náročná a usilím namahavá práce. Ovšem výsledek a její působení má obrovský rozměr. Pokud o pečeti uvažujete, přijďte se podívat a zažít. Pečetě maluji ve velikosti 30 x 30 cm nebo 33 x 33 cm. K pečetím jsou rámy v jednoduché formě z masivního dřeva, které se váže k planetě.

Slunce/ zlato/ jasan, lípa
Měsíc/ stříbro/ třešeň
Venuše/ měď/ bříza
Jupiter/ cín/ javor
Mars/ železo z meteoritu a železo získané vyžíháním z pyritu/ dub
Saturn/ olovo/ buk
Merkur/ antimon/ jilm